Reflections Art Contest

Reflections is a National PTA sponsored arts recognition program that encourages artistic expression. 

 


2020-2021 Georgia State Winners at DCES

Congrats to the following GA PTA State Winners! First, second, and third place winners will receive a certificate and a medallion.

1st Place
Virtual Arts: I Matter Because...
1st Grade: Srihitha Mutyala

2nd Place
Literature: Why I Matter
5th Grade: Maria Vattakkunnel

3rd Place
Film: I Love Being Me
3rd Grade: Keri Cahill

 

2nd Place
Film: Pet Life Matters
4th Grade: Suhana  Karthik

 

2nd Place
Film : I Matter Because 
1st Grade: Arnavi Sai Katta



 

2020-2021 Daves Creek Elementary School Winners

We are so proud of our Daves Creek Dolphins achievements!   

 

NOTE: The winning entries qualify for the next round of judging i.e. state-level, and will be sent to the Georgia State PTA. Thank you!
 

ARTWORK PICK UP INSTRUCTIONS
Virtual students can pick up their artwork November 12-13th in car line 12pm-1pm 

 

Please have a paper in the window with student NAME, GRADE, TEACHER.

 

Need a reminder from PTA?
Join the REMIND APP GROUP. 
https://www.remind.com/join/ptapic  
This group will remind you to pick up your Spiritwear, Holiday Shoppe Gift orders, Reflections art work and more... Sign up to receive announcements via TEXT MESSAGES.


Category Name Grade Rank
Dance
Arnavi Sai Katta 1 1st Place
Palak Jaiswal  4 1st Place
Sanvi Rao 4 2nd Place
Kuhu Barole 5 1st Place
Visual Arts

Prisha Baderdinni

K 1st Place
Ayaan Modi K 2nd Place
Srihitha Mutyala 1 1st Place
Neal Sadish 1 2nd Place
Arnavi Sai Katta 1 3rd Place (Tie)
Kayal Ohm 1 3rd Place (Tie)
Zuie Mahajan 2 1st Place
Tanisi Majumdar 2 2nd Place
Malaviha Shanmugasundaram 2 3rd Place 
Dishan Gheewala 3 1st Place
Navya Kavi 3 2nd Place
Mukund Sharma 3 3rd Place 
Sahashra Chennady 4 1st Place
Anvitha Akula 4 2nd Place (Tie)
Anika Koppaka 4 2nd Place (Tie)
Ahana Baderdinni 4 3rd Place 
Vedika Vattikonda 5 1st Place
Maria Vattakkunnel 5 2nd Place
Kamallika Viswanathan 5 3rd Place 
Film Production
Arnavi Sai Katta 1 1st Place
Mukund Sharma 3 1st Place
Keri Cahill 3 2nd Place
Suhana Karthik 4 1st Place
Literature
Kaira Barole K 1st Place
Tanvi Galgali K 2nd Place
Ayaan Modi K 3rd Place 
Srihitha Mutyala 1 1st Place
Arnavi Sai Katta 1 2nd Place
Hitika Siddareddygari 1 3rd Place 
Pravara Nagaraju 2 1st Place
Zuie Mahajan 2 2nd Place
Ananya Samtani 2 3rd Place 
Vedansh Galgali 3 1st Place (Tie)
Mukund Sharma 3 1st Place (Tie)
Aadhya Thipparthi 3 2nd Place
Anika Koppaka 4 1st Place
Ahana Baderdinni 4 2nd Place
Aditya Samtani 4 3rd Place 
Maria Vattakkunnel 5 1st Place
Riya Komma 5 2nd Place
Kuhu Barole 5 3rd Place (Tie)
Naisha Srivastava 5 3rd Place (Tie)
Music
Valery Duff 1 1st Place
Shivani Saraf 4 1st Place
Maria Vattakkunnel 5 1st Place
Photography
Aarna Agarwal 2 1st Place
Vihaan Kulla 3 1st Place
Anika Koppaka 4 1st Place
Shivani Saraf 4 2nd Place
Srijan Kankipati 4 3rd Place 
Tiya Sadish 5 1st Place
Naisha Srivastava 5 2nd Place
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volunteer Chairwomen Superheroes!
Rinky Karthik
(VP Academics, DCES)
Kavia Serrao(Reflections, Chair 2020)
 

 

Upcoming Events

Contact Us

 


Spirit Level Sponsors


Basic Level Sponsors